Zkušenosti

Zkušenosti každého člověka jsou jedinečné. Pokud dva lidé prožijí stejnou věc, každý si z nich odnese trochu jinou osobní zkušenost. Je to proto, že vše, co prožíváme, filtrujeme přes vlastní osobnost, vlastní naučené vzorce. Ne vždy jsou však tyto vzorce správné. Ne vždy si realitu přeložíme správně. Někdy věcem nerozumíme a neumíme je proto zpracovat. Neumíme si utvořit správnou zkušenost. Jsou to ty nepříjemné stavy a situace, které se nám dějí pořád dokola. Stejné „chyby“, které přes všechnu snahu pořád opakujeme.

Vše, s čím se každý den setkáváme, utváří naši osobnost. Jsou to jednotlivé osobní zkušenosti, které nás učí, co vnímáme jako správné, špatné, šťastné, smutné, chtěné nebo nežádoucí. A jsou to právě naše myšlenky, co utváří naši přítomnost i budoucnost.

Význam některých zkušeností a znamení pochopíme až tehdy, když je zhmotníme. Je jedno, jestli si vezmete sadu písků na vysypávání, pastelky nebo obyčejnou tužku. Ať už píšeme, nebo kreslíme, třídíme si své vlastní myšlenky. Zpracováváme podněty, které vstřebáváme během celého dne.

Jak mi mandala pomůže se zpracováním zkušeností a zážitků?

Když svůj mozek zásobujeme uměleckými podněty, zapojujeme do činnosti svoji pravou mozkovou hemisféru. Naše kreativita, která sídlí právě v pravé polovině hlavy, umí zpracovávat podněty naprosto jiným mechanismem, než naše levá polovina. Díky tomu dostáváme jedinečnou možnost podívat se na prožívané z jiného, často naprosto nového úhlu. Často nám pravá polovina mozku pomáhá zpracovat podněty, kterým levá nemůže nikdy porozumět.

Díky pravé polovině mozku totiž rozumíme univerzálnímu jazyku – našemu vnitřnímu hlasu, naší intuici, hlasu přírody a vesmíru.

Ať už se rozhodnete vytvořit si vlastní mandalu, která vám pomůže zpracovat své zkušenosti a zážitky, anebo využijete mandalu již hotovou, pracovat s ní můžete velice podobně. Soustřeďte se na své emoce, svůj dech. Vnímejte jednotlivé tvary a barvy mandaly. Skládejte své pocity kolem středu, pomalu, nikam nespěchejte. Uvědomte si jejich význam a dovolte si je naplno prožít. Přiřaďte je určitému tvaru nebo barvě na mandale. Nechte promluvit svůj vnitřní hlas, naslouchejte své intuici.

Facebooktwitterpinterestmail

Napsat komentář